Opublikowany przez: IwonaSza 2013-10-10 13:35:52
Tak myśli wiele z nas: "Tylko nie poród kleszczowy!" Wskazanie do zabiegu są jednak jednoznaczne i podczas porodu nie warto ich podważać, czy w nie ingerować. Czasami tak po prostu się zdarza, że użycie kleszczy jest konieczne. Warto zaufać położnej i lekarzowi, którzy są wyspecjalizowani w porodach właśnie przy użyciu tej metody. Traumatyczne wspomnienia wielu z mam, które rodziły przy użyciu tej metody, jest spowodowana brakiem wcześniejszej informacji na jej temat, ale jeśi to czytasz, to już Tobie nie grozi.
Poród kleszczowy wskazania
Wskazania do użycia kleszczy lub próżnociągu mogą pojawić się w drugim okresie porodu. Zwiększa się wówczas niedotlenienie płodu, gdyż krew przepływa wolniej przez łożysko podczas skurczu. Z początku dziecko dobrze znosi umiarkowany niedobór tlenu, ale jeżeli przedłuża się to do ponad 2 godzin, jego życie może być zagrożone. Dlatego należy podjąć działanie, które umożliwi dziecku przedostanie się przez kanał rodny.
Lekarz decyduje się na użycie kleszczy lub próżnociągu, gdy po każdym skurczu serce płodu zwalnia. Konieczność przyspieszenia porodu może być również konieczne, gdy kobieta choruje na serce, płuca lub nadciśnienie.
Poród przy użyciu kleszczy
Podczas porodu z użyciem kleszczy stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub miejscowe nerwów sromowych. Wejście do pochwy zostaje zdezynfekowane płynem antyseptycznym, a nogi i brzuch są okrywane sterylnymi serwetami. Pęcherz kobiety musi zostać opróżniony, aby nie został uszkodzony. Następnie położnik sprawdza położenie główki i wybiera odpowiedni rodzaj kleszczy. Główka jest wyciągana podczas skurczów macicy, a kiedy przejdzie przez kanał rodny, kleszcze są odkładane. Kolejny etap porodu kontynuuje się już bez nich.
Na twarzy dziecka urodzonego przy użyciu kleszczy, znajdują się ślady spowodowane uciskiem urządzenia. Znikają jednak po kilku dniach.
Użycie przy porodzie próżnociągu
Próżnociąg to plastikowa końcówka, którą przysysa się do główki płodu, przy pomocy wytwarzanemu wewnątrz podciśnieniu. Ciągnięcie za główkę przy pomocy próżnociągu odbywa się wyłącznie podczas skurczy macicy, co przyspiesza poród. Można również obrócić główkę, jeżeli nie jest odpowiednio ułożona.
Zastosowanie próżnociągu wymaga opanowania, szczególnej uwagi i współpracy pacjentki. Co więcej, skorzystać z tego urządzenia można tylko przez 20 minut, gdyż dłuższy czas pracy próżnociągu, może spowodować uszkodzenie skóry dziecka. Jeżeli plastikowa końcówka dwa razu odłączy się od główki noworodka, to znak, że należy skorzystać z kleszczy lub wykonać cięcie cesarskie.
Poród kleszczowy - wskazania, które zadecydowały w Twoim przypadku o takim porodzie. Czy rodziłaś w ten sposób?
Źródło: "Nowe życie" Poradnik pod redakcją J.T. Queenana i C.N Queenan
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.08.07 10:50
Na szczęście rzadko się taki zdarza..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.